ELXS401VSN391MQ45S
Chemi-Con
Product No:
ELXS401VSN391MQ45S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3309 A @ 50 kHz