ELXS401VSN561MR50S
Chemi-Con
Product No:
ELXS401VSN561MR50S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9601 A @ 50 kHz