ELXS421VSN181MP40S
Chemi-Con
Product No:
ELXS421VSN181MP40S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4872 A @ 50 kHz