ELXS451VSN391MR45S
Chemi-Con
Product No:
ELXS451VSN391MR45S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1978
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.431 A @ 50 kHz