ELXV100ELL103MM40S
Chemi-Con
Product No:
ELXV100ELL103MM40S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 17 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.805 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 100 kHz