ELXV100ELL152MJ30S
Chemi-Con
Product No:
ELXV100ELL152MJ30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 44 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.015 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.45 A @ 100 kHz