ELXV100ETE182MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELXV100ETE182MK20S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Series LXV
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 46 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 952 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.36 A @ 100 kHz