ELXV101ELL121ML15S
Chemi-Con
Product No:
ELXV101ELL121ML15S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C