ELXV160ELL391MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXV160ELL391MJ16S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C