ELXV160ELL392ML30S
Chemi-Con
Product No:
ELXV160ELL392ML30S
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.757 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.51 A @ 100 kHz