ELXV160ELL560MEB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXV160ELL560MEB5D
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 720 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 100 kHz