ELXV160ETD122MJ30S
Chemi-Con
Product No:
ELXV160ETD122MJ30S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series LXV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 44 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 942.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.45 A @ 100 kHz