ELXV250EC3182ML25S
Chemi-Con
Product No:
ELXV250EC3182ML25S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 28 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.533 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.19 A @ 100 kHz