ELXV250ELL151MH12D
Chemi-Con
Product No:
ELXV250ELL151MH12D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 200 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 228.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 415 mA @ 100 kHz