ELXV250ELL222MK40S
Chemi-Con
Product No:
ELXV250ELL222MK40S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.599 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.46 A @ 100 kHz