ELXV250ETD121MF15D
Chemi-Con
Product No:
ELXV250ETD121MF15D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Series LXV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 270 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 181.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz