ELXV350EC3560MFB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXV350EC3560MFB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 380 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 102 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 100 kHz