ELXV350EC5102ML20S
Chemi-Con
Product No:
ELXV350EC5102ML20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 38 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.062 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.77 A @ 100 kHz