ELXV350EMC272ML40S
Chemi-Con
Product No:
ELXV350EMC272ML40S
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Series LXV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.866 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.11 A @ 100 kHz