ELXV350ETC121MH12S
Chemi-Con
Product No:
ELXV350ETC121MH12S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 899
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series LXV
Package Cut Tape (CT)
Ratings AEC-Q200
Impedance 200 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 166 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 415 mA @ 100 kHz