ELXV6R3ETD472MK35S
Chemi-Con
Product No:
ELXV6R3ETD472MK35S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Series LXV
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 27 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.561 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz