ELXV800ELL821MM35S
Chemi-Con
Product No:
ELXV800ELL821MM35S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Series LXV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 52 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 995 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.99 A @ 100 kHz