ELXV800EMC271MK30S
Chemi-Con
Product No:
ELXV800EMC271MK30S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Series LXV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 94 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 444.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.27 A @ 100 kHz