ELXY100ETD391MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ELXY100ETD391MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 312.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 625 mA @ 100 kHz