ELXY160ELL271MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ELXY160ELL271MJC5S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 431
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 312.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 625 mA @ 100 kHz