ELXY160ELL562ML40S
Chemi-Con
Product No:
ELXY160ELL562ML40S
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.465 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz