ELXY160ETE222MK30S
Chemi-Con
Product No:
ELXY160ETE222MK30S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Series LXY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 30 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.4625 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.95 A @ 100 kHz