ELXY250ELL182MK35S
Chemi-Con
Product No:
ELXY250ELL182MK35S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.332 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.22 A @ 100 kHz