ELXY350ETD151MH15D
Chemi-Con
Product No:
ELXY350ETD151MH15D
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C