ELXY500ELL390MFB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXY500ELL390MFB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5626
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 540 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 87.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 219 mA @ 100 kHz