ELXY500ELL820MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ELXY500ELL820MJC5S
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 200 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 192 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 100 kHz