ELXY500ETD471MK25S
Chemi-Con
Product No:
ELXY500ETD471MK25S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Series LXY
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 44 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 745 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.49 A @ 100 kHz