ELXY630EFC470MH12D
Chemi-Con
Product No:
ELXY630EFC470MH12D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXY
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 470 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 109.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 274 mA @ 100 kHz