ELXY630ELL180MFB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXY630ELL180MFB5D
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 64.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 161 mA @ 100 kHz