ELXY630ELL181MJ30S
Chemi-Con
Product No:
ELXY630ELL181MJ30S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 100 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 384 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 100 kHz