ELXY630ELL680MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXY630ELL680MJ16S
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1226
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXY
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 210 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 525 mA @ 100 kHz