ELXZ100ELL472MK35S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ100ELL472MK35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 22 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.1335 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.51 A @ 100 kHz