ELXZ100ELL682MM25S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ100ELL682MM25S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 20 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.329 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.74 A @ 100 kHz