ELXZ100ETC471MH12D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ100ETC471MH12D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Series LXZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 277.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz