ELXZ100ETD102MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ100ETD102MJ16S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series LXZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings AEC-Q200
Impedance 68 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz