ELXZ160ELL103MM40S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ160ELL103MM40S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1243
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings AEC-Q200
Impedance 15 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.8 A @ 100 kHz