ELXZ160ELL122MJ25S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ160ELL122MJ25S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings AEC-Q200
Impedance 45 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 864 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44 A @ 100 kHz