ELXZ160ELL152MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ160ELL152MK20S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 38 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 996 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.66 A @ 100 kHz