ELXZ250ETD101MFB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ250ETD101MFB5D
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 250 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 116 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz