ELXZ350EC3151MH12D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350EC3151MH12D
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings AEC-Q200
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 222 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz