ELXZ350ELL221MH15D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350ELL221MH15D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7589
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 90 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 365 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 730 mA @ 100 kHz