ELXZ350ELL222MM25S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350ELL222MM25S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 818
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 20 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.055 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.74 A @ 100 kHz