ELXZ350ELL271MH20D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350ELL271MH20D
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 405 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 810 mA @ 100 kHz