ELXZ350ELL332MM35S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350ELL332MM35S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 100 kHz