ELXZ350ETE102MK25S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ350ETE102MK25S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Series LXZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 30 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.95 A @ 100 kHz